Жилищно строителство & Иновации
Проектиране и ускорено изграждане на
енергийно ефективни и пасивни сгради,
с монолитна стоманобетонна конструкция и интегрирана система за умен дом от следващо поколение

RAL монтаж на дограма
RAL стандартът за монтаж на дограма е европейски стандарт, който определя изискванията за качествено закрепване и уплътняване при инсталирането на прозорци и врати. Той се фокусира върху правилното уплътняване на фугите около дограмата, за да се предотвратят енергийни загуби, проникване на влага и образуване на мухъл.
RAL монтажът на дограма (RAL Gütezeichen)* представлява специализиран метод на монтаж, който осигурява по-добра изолация, дълготрайност и защита от климатични влияния. Методът е разработен според стандартите на германския институт RAL и се прилага основно за енергийно ефективни и пасивни сгради.
Кратка история на европейския стандарт RAL за качество и стандартизация
*RAL е немски институт за стандартизация, основан през 1925 г., който разработва системи за качество и стандарти в различни области. През 1970-те години са въведени изискванията за качествен монтаж на дограма в контекста на енергийната ефективност и устойчивост на сгради. Така се създава RAL Gütezeichen за монтаж на дограма, който гарантира правилен монтаж с оптимална изолация, уплътнение и защита от влага и въздухопроникване.


RAL стандартът става широко признат в Европа и се счита за задължителен при проекти за пасивни и нискоенергийни сгради.
Основната цел на RAL монтажа е да гарантира три слоя на уплътнение на отвора за дограма:
1. Вътрешен слой (защита от проникване на въздух и влага отвътре)
-
Обикновено се използват специални пароплътни ленти или силиконови уплътнители.
-
Предотвратява конденз по рамките на прозорците и навлизане на топъл въздух във фугите.
2. Среден слой (термоизолация)
-
Изпълнява се с изолационни материали като полиуретанова пяна.
-
Основната му функция е да осигури топло- и шумоизолация между стената и дограмата.
3. Външен слой (защита от атмосферни влияния)
-
Използват се паропропускливи и водонепроницаеми ленти, които предпазват фугите от дъжд и влага.
-
Този слой позволява на влагата отвътре да излиза навън, но не допуска навлизане на вода отвън.
Предимства на RAL монтажа
-
Намаляване на топлинните загуби и подобряване на енергийната ефективност на сградата.
-
По-добра звукоизолация.
-
Предпазване на стените и дограмата от образуване на конденз и мухъл.
-
Удължаване на живота на дограмата и нейната функционалност.
RAL монтажът е особено подходящ за сгради, проектирани според стандарта за пасивни къщи, където високата енергийна ефективност е основен приоритет.
Кои са водещите производители на система за RAL montage?
В областта на RAL монтажа на дограма, няколко водещи производители предлагат висококачествени системи и материали, които гарантират ефективност и дълготрайност на инсталацията. Ето някои от тях:
-
tremco illbruck: Един от водещите европейски производители на уплътнители на силиконова, полиуретанова и хибридна основа, изолационни пародифузни мембрани и многофункционални уплътнителни ленти. Продуктите им са предпочитани за RAL монтаж поради високото си качество и надеждност.
-
SIGA: Швейцарска компания, сертифицирана от Passive House Institute и IFT Rosenheim, известна с производството на висококачествени уплътнителни ленти и мембрани, които се използват при RAL монтаж за осигуряване на въздухоплътност и енергийна ефективност.
-
Salamander Industrie Produkte GmbH: Немски производител на PVC профилни системи за врати и прозорци, известен с високото качество на своите продукти. Профилите им отговарят на немския стандарт за качество RAL GZ 716 и европейската норма EN 12608:2003, което ги прави подходящи за RAL монтаж.
-
ETEM: Водеща компания за екструдиране на алуминий в Югоизточна Европа, предлагаща разнообразни профилни системи за врати и прозорци. Системите им са проектирани да отговарят на съвременните изисквания за конструкция, технология и естетика, което ги прави подходящи за RAL монтаж.
Изборът на подходяща система за RAL монтаж зависи от специфичните изисквания на проекта, типа на дограмата и климатичните условия. Препоръчително е да се консултирате със специалисти в областта, за да подберете най-подходящите материали и технологии за вашия конкретен случай.