top of page

Пълзящият кофраж – технологията, която ускори жилищното строителство в България

Актуализирано: 17.10.2024 г.

През средата на миналия век България преживява значителни социално-икономически промени. В резултат на бързата индустриализация и урбанизация, населението започва масово да се преселва от селата към градовете, привлечено от нововъзникващите предприятия и заводи. Този процес предизвиква огромно търсене на жилищни сгради в градовете, което довежда до криза в жилищното строителство. За да отговори на това предизвикателство, строителният сектор в България приема иновативни технологии, сред които водещо място заема "пълзящият кофраж". Тази технология не само ускорява темпото на строителство, но също така значително намалява разходите и ресурсите, необходими за изграждането на високи сгради.


Подвижна система на пълзящ кофраж
Подвижна система на пълзящ кофраж

Какво представлява пълзящият кофраж?

Пълзящият кофраж е технология за изграждане на стоманобетонни конструкции, при която кофражът – формите, в които се излива бетонът – се движи постепенно нагоре. Това става с помощта на хидравлични или механични системи, които издигат кофража на всеки етап от строителството, докато се излива бетон. Тази система позволява изграждането на високи и масивни сгради без нуждата от демонтиране и повторно сглобяване на кофража на всяко ново ниво, както е при традиционните методи.

Технологията е била особено полезна при изграждането на многоетажни жилищни блокове, които са станали основна част от новия облик на българските градове. Използването на пълзящия кофраж е ускорило процеса на строителство, като същевременно осигурява качествени и стабилни сгради.


Приложение в България

С масовото преселване на хора от селата към градовете през 50-те и 60-те години на 20 век, българските градове като София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора започват бързо да растат. Новопристигналите търсят работа в индустриалните предприятия, а държавата е изправена пред нуждата да осигури жилища за хиляди хора. В отговор на тази криза се появяват първите жилищни комплекси с многоетажни блокове, при които са използвани различни системи за строителство - ЕПК (Едроплощен кофраж) е технология за строителство на сгради от монолитен стоманобетон, при която се използват едроразмерни вертикални (до 16 m²) и хоризонтални (до 24 m²) кофражни платна за многократна употреба. Индустриализиран метод на строителство, изискващ средства за вертикален транспорт. В зависимост от последователността на изпълнение на вертикалните и хоризонтални елементи на етажната конструкция се дели на технология за разделно (едроплощен кофраж) и едновременно (тунелен кофраж) изграждане. Етажната конструкция в план се изпълнява на части (тактове), които са оптимизирани в технологичен проект.


ЕПК (Едроплощен кофраж)
ЕПК (Едроплощен кофраж)

Едроплощен кофраж в кофражостроенето е всяка кофражна система, елементите на която (кофражни платна) са с единична кофражна площ над 4 – 5 m². Като строителна система, едроплощният кофраж има приложение в целия спектър на строителството с монолитен стоманобетон.

Основна характеристика на едроплощните кофражи е високата скорост на строителство с тях.

Едроплощните кофражи се появяват в Германия в резултат на голяма необходимост от бързо строителство на многоетажни сгради в градовете в началото на 60-те години на 20 век.

Те са продукт на индустриална революция в строителството, в комплект със средства за механизиран транспорт (хоризонтален и вертикален), като кулокранове, хидробункери, кюбели за бетон, бетонпомпи, бетонови възли, миксери за бетон, вибротехника и др.

За развитието на едроплощните кофражи заслуга има масовото използване в производството на теорията за тънкостенните профили.

В началото на 70-те години на 20 век български строители от ”Техноекспортстрой” започват работа в Германия с едроплощни кофражи на фирма NOE-Schaltechnik Georg Meyer-Keller GmbH+Ko, KG. Придобитият опит е приложен в България на обекти първо в Стара Загора и София. С тази технология се свързват успехите на ТЕС и други задгранични организации в Германия, Африка и Близък изток, както и развитието на монолитно индустриализирано строителство в България от Софстрой, ГУСВ и др.

Закупуването на лицензи от NOE и внедряването им в “ЗЕК Пловдив” довежда до масово прилагане на едроплощни кофражи в строителството в България през 80-те години.

С помощта на тази технология, българските строителни предприятия и комбинати, успяват значително да ускорят строителния процес, което позволява по-бързо настаняване на населението. Жилищни блокове, които преди това са изисквали месеци за строителство с традиционни методи, вече могат да бъдат издигнати в рамките на няколко седмици.


Предимствата на пълзящия кофраж

  1. Скорост на строителството: Един от най-големите плюсове на пълзящия кофраж е бързината, с която могат да се изграждат многоетажни сгради. Това е изключително важно в контекста на спешната нужда от жилища в урбанизиращите се градове.

  2. Икономичност: Технологията спестява значително от труд и материали, тъй като не е нужно кофражът да се сглобява и разглобява на всяко ниво. Това води до намаляване на разходите за строителство.

  3. Качество и здравина: Тъй като бетонът се излива непрекъснато, получените конструкции са по-здрави и стабилни. Това е особено важно при високи сгради, които трябва да отговарят на високи стандарти за устойчивост и сигурност.

  4. Гъвкавост: Технологията е приложима както при изграждането на жилищни сгради, така и при промишлени обекти като силози и комини, което я прави универсална.


Moдepнaтa cтилиcтиĸa бopaви c вcъщнocт пoзнaтaтa ни изчиcтeнa oт opнaмeнтиĸa фopмa, лишeнa oт "излишeн дeтaйл". Ceгa мoжe дa ни ce виждa дoняĸъдe cĸyчнa, нo e нaй-тexничecĸи издpъжливият вapиaнт и caмa пo ceбe cи e "въpxът нa cтpoитeлнaтa тexнoлoгия зa вpeмeтo cи".
"Фopмaтa cлeдвa фyнĸциятa".

Заключение

Пълзящият кофраж играе ключова роля в урбанизацията на България през средата на 20 век. Благодарение на тази иновативна технология, страната успява бързо да отговори на нарастващото търсене на жилища в градовете, като осигурява хиляди нови апартаменти за работещите в индустриалния сектор. Възможността за бързо и икономично изграждане на многоетажни сгради променя облика на българските градове, като създава модерни за времето си квартали с удобства и инфраструктура за новото урбанизирано общество.

Moдepнaтa cтилиcтиĸa бopaви c вcъщнocт пoзнaтaтa ни изчиcтeнa oт opнaмeнтиĸa фopмa, лишeнa oт "излишeн дeтaйл". Ceгa мoжe дa ни ce виждa дoняĸъдe cĸyчнa, нo e нaй-тexничecĸи издpъжливият вapиaнт и caмa пo ceбe cи e "въpxът нa cтpoитeлнaтa тexнoлoгия зa вpeмeтo cи".

Moдepнaтa oбpaзнocт caмa пo ceбe cи ce зapaждa в ĸpaя нa 19 в. и тъpпи paзвитиe в пъpвитe дeceтилeтия нa 20ти ĸaтo твopчecĸи aвaнгapд. Haй-знaчимитe й пpoяви ce cвъpзвaт c apxитeĸтypнoтo движeниe "Бayxayc". Eдин oт ocнoвнитe пpинципи в нeя e дoбpe извecтeн нa вcичĸи - "фopмaтa cлeдвa фyнĸциятa". B cлyчaя фyнĸциятa нa нoвocтpoящитe ce cгpaди e eднa - дa oбeзпeчи жилищнитe нyжди нa нapacтвaщoтo гpaдcĸo нaceлeниe и тo ĸoлĸoтo ce мoжe пo-бъpзo. Eтo зaщo ocвeн paциoнaлизaция нa фacaдитe, пpoeĸтиpaнeтo ce нacoчвa ĸъм типизaция нa дeтaйлa и cгpaдния eлeмeнт.


Източници:

  • История на строителството в България (1950-1980)

  • Техническа литература за пълзящия кофраж в България

  • Архивни материали за урбанизацията на българските градове през 20 век

Comments


© 2021 г., Всички права запазени, "ЛЕМУИЛ" ЕООД, гр. Стара Загора 6001, България, ЕС
bottom of page